Vizafogó Tagiskola<
2025. Március
HKSzeCsPSzoV
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Keresés

Hősképző a Vizafogóban – életmentő tudás gyerekeknek

A Magyar Vöröskereszt Hősképző programja hatalmas érdeklődés mellett zajlott le a Vizafogó Általános Iskolában, ahol az alsó és felső tagozatos diákok egyaránt bepillantást nyerhettek az elsősegélynyújtás és az életmentés alapjaiba. Az interaktív foglalkozásokat a program önkéntesei tartották, akik játékos, élményszerű formában adták át a tudást a fiataloknak.
Már kisgyermekként is lehetünk hősök
Az alsós tanulók különösen lelkesek voltak a foglalkozások során. Megismerkedtek a sebek ellátásával és a kötözés alapjaival, amelyeket plüssmackókon gyakoroltak. A gyakorlati bemutatók során megértették, hogy a segítségnyújtás nemcsak a felnőttek dolga, hanem ők maguk is tehetnek azért, hogy egy bajba jutott társuk megfelelő ellátásban részesüljön, amíg a szakemberek megérkeznek.
A gyerekek azt is megtanulták, hogy vészhelyzet esetén kit kell értesíteni, és milyen telefonszámokon lehet gyors segítséget kérni. A 112-es segélyhívó szám ismerete kulcsfontosságú, és a program során hangsúlyt kapott, hogy vészhelyzetben sosem szabad habozni: a segítségkérés életet menthet! A szervezők elmesélték, hogy már több olyan eset is történt, amikor gyerekek hívták a mentőket és kértek segítséget egy bajba jutott családtagjuk vagy ismerősük számára. Ezek a történetek minden résztvevőt megerősítettek abban, hogy a gyors és határozott cselekvés akár egy életet is megmenthet.
Komolyabb életmentő ismeretek a felsősöknek
A felső tagozatos diákok még összetettebb ismereteket sajátítottak el. Az egyik legfontosabb témakör az újraélesztés volt: az oktatók megmutatták, hogyan kell helyesen elvégezni a mellkaskompressziót és a lélegeztetést. A diákok maguk is kipróbálhatták az újraélesztési technikákat erre a célra kialakított gyakorlóbabákon. Az első néhány próbálkozás után sokan meglepődtek, hogy a mellkasnyomások megfelelő erősséggel és ütemben történő kivitelezése mennyire komoly feladat, de a gyakorlás során egyre magabiztosabbá váltak.
A stabil oldalfekvés fontossága is kiemelt szerepet kapott. Az önkéntesek részletesen elmagyarázták, mikor és hogyan kell egy eszméletlen, de lélegző embert biztonságos helyzetbe helyezni, hogy megelőzzük a fulladást. A diákok párokban gyakorolták a mozdulatsort, és a foglalkozás végére már szinte mindenki magabiztosan tudta alkalmazni ezt az életmentő technikát.
A felsősök körében különösen nagy érdeklődés mutatkozott az egészségügyi pályák iránt. Többen is kérdéseket tettek fel az orvosi, mentős vagy ápolói szakmával kapcsolatban, és sokan elgondolkodtak azon, hogy a jövőben ilyen irányba szeretnének továbbtanulni. Az oktatók kiemelték, hogy az egészségügyi hivatás rendkívül felelősségteljes és embert próbáló, de ugyanakkor az egyik legnemesebb és leghálásabb hivatás is egyben.
A segítségnyújtás bátorságot igényel – de bárki képes rá!
A Hősképző program egyik legfontosabb üzenete az volt, hogy segíteni jó, és hogy mindenki lehet hős a maga módján. Nem kell orvosnak vagy mentősnek lenni ahhoz, hogy egy egyszerű, de jól időzített cselekedettel valaki életét megmentsük.
Az önkéntesek hangsúlyozták, hogy a legfontosabb, hogy ne féljünk segíteni! Gyakran az emberek attól tartanak, hogy rosszul csinálnak valamit, pedig a legnagyobb hiba az, ha egy bajba jutott embert sorsára hagyunk. Egy segélyhívás, egy stabil oldalfekvésbe helyezés vagy akár egy gyors sebkötözés is hatalmas különbséget jelenthet egy kritikus helyzetben.
A program végére a gyerekek nemcsak új ismereteket és készségeket szereztek, hanem egyfajta felelősségtudatot is: tudják, hogy ha szükség van rájuk, merjenek cselekedni. Ahogy a szervezők fogalmaztak: „A hősök nem születnek, hanem tanulással és gyakorlással válnak azzá.”
A Hősképző program tehát nemcsak hasznos tudást adott a gyerekeknek, hanem egy olyan szemléletmódot is, amely segít abban, hogy bátran és magabiztosan merjenek segítséget nyújtani, ha arra szükség van. Az életmentés nem kor kérdése – bárki lehet hős, akár már gyerekként is!
Köszönjük a szervezést és ezt a beszámolót: Szekeres Csilla tanitónak

 

Képgaléria